Risa-konsernet

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Risa-konsernet Holt Risa Nyheter Sterk økning i stålkjernepeling

Sterk økning i stålkjernepeling

Øyvind GonsholtPlutselig er julen her igjen. Det er rart hvor fort et år går. Året 2010 har ikke vært noe godt økonomisk år for Holt Risa. Vi hadde et svært nøkternt budsjett, men selv ikke dette greier vi å oppnå. Allikevel har vi hatt et hektisk år med mye arbeid. Det er marginene som er for små. Det har vært en økning av oppdrag innen betongpeling, og vi når omtrent budsjettet som er på 80.000 løpemeter. Dette er en økning på cirka 35.000 løpemeter i forhold til i fjor. Dette er bra, men prisene som markedet gir, gjør dette arbeidet til ren sysselsetting for oss. Gevinsten for konsernet ligger i at Jærbetong har hatt en brukbar peleleveranse inneværende år.

Når det gjelder stålkjernepeler, har vi hatt en formidabel økning i forhold til i fjor. Da produserte vi i overkant av 16.000 løpemeter og dette blir omtrent doblet i år. Jeg må berømme våre ansatte for en svært god innsats. Vi hadde ikke greid dette uten dere. Jeg vil også takke våre samarbeidspartnere på boresiden, Sør-Norsk Boring og Fosen Brønnboring for god innsats. Vi har leid inn i snitt cirka halvannen borerigg i hele år.

Vi mistet en av våre beste arbeidere, Magnar Haarr, i en tragisk ulykke på Grønland tidligere i år. Dette satte sitt preg på høsten og gikk svært tungt inn på samtlige i Holt Risa. Det er vanskelig å fylle det tomrommet som oppsto. Magnar var en unik arbeidsmann, stødig og arbeidsom og svært selvstendig. Det som skjedde var et stort tap for Holt Risa, og selvfølgelig et mye større tap for familien. Tankene våre går stadig til de i familien som sitter igjen.

Markedsutsiktene framover ser greie ut. Vi har per i dag ordrereserve for cirka fire måneder og har fylt opp januar og februar, begge måneder som tradisjonelt er de roligste månedene. Det vi trenger, er en fin vinter og en liten oppgang i prisene, og det får vi krysse fingrene for at skal skje. Jeg vil takke våre kunder og leverandører for et godt samarbeid og våre ansatte for den innsatsen som er gjort i år. Nå må alle lade batteriene for ny innsats i 2011. Jeg ønsker alle en flott julefeiring og et godt nytt år!


Øyvind Gonsholt